Bizi Arayın

DASK Olmadan Evimi Satabilir Miyim?

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına göre herhangi bir taşınmazın tapu devri, DASK poliçesi olmadan mümkün değildir. 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden sonra zorunlu hale getirilen DASK, yetkili sigorta şirketleri tarafından yapılan ve deprem sonucu ortaya çıkan zararları karşılama amacıyla kullanılan bir tür sigortadır.

 

DASK Olmadan Ev Satışı Yapmak Mümkün mü?

Deprem sigortası olan DASK olmadan tapu dairelerinde taşınmaz malların alım satım işlemlerini gerçekleştirmek mümkün değildir. Hatta sadece alım satım değil, ipotek ve kiralama işlemlerinin de DASK olmadan gerçekleşmesinin imkanı yoktur.

 

Satış amaçlı tapu işlemleri sırasında gerekli belgeler arasında DASK poliçesi de yer almaktadır. Tapu devir teslim işlemlerinde vakit kaybetmemek için bu sigortanın yapılması gerekmektedir. Ayrıca mülkün deprem anında görebileceği zararlara karşı güvence altında olması için DASK yaptırmak zorunludur.

 

Halihazırda DASK poliçeniz yoksa sizden geriye dönük herhangi bir ücret talep edilmez.

 

Poliçenizi Yenilemeyi Unutmayın

Dask poliçesi için ücretler yıllık olarak ödenmektedir. Bu ödeme, her yıl DASK ile anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. DASK kuralları gereği aynı konut için sigorta şirketleri farklı miktarlarda ücret talep edemez.

 

Poliçe aynı zamanda ödeme belgesi yerine geçmektedir. Tüm tapu işlemleriniz için sigorta şirketinin size teslim etmiş olduğu poliçeyi kullanabilirsiniz.

 

Tapu Devrinde Hangi Mülkler İçin DASK İstenir?

DASK, sadece konutlarda değil, binaların içinde yer alan büro ve iş yeri gibi bağımsız bölümler için de zorunludur. Özel mülkiyete bağlı taşınmaz ile üzerinde mesken inşa edilmiş binaların içindeki ticarethanelerin de DASK poliçesine sahip olması gerekmektedir. Poliçenin olmaması durumunda satış sırasında tapu devri işlemleri gerçekleştirilememektedir.

 

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Tapuda ticarethane olarak geçen bir mülk, eğer mesken (konut) olarak kullanılıyorsa oraya DASK yaptırılamamaktadır. Ticarethane olarak geçen bir yeri mesken olarak kullanıyorsanız, DASK poliçesi yaptıramayacağınız için mülkün alım satımı mümkün olmayacaktır.

Compare listings

Karşılaştırmak