Bizi Arayın

Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev alım satım işlemi dikkatle hareket edilmesi gereken bir konudur. Yüksek tutarların el değiştirdiği bu işlemlerde her ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

 

Tüm İşlemleri Kayıt Altına Alın

Mülk sahibi olarak evi almak isteyen birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Olası sorunlarda geçmiş kayıtlara bakılarak sonuca varılabilir. Bu nedenle satış öncesi, esnası ve sonrasındaki tüm işlemleri kayıt altına alın.

 

Resmi kurumlar tarafından kanıt olarak kabul edilmeyen hiçbir belge ya da yöntem üzerinden anlaşma sağlamayın. Özellikle para transferi konusunda çok dikkatli olun.

 

Sadece Güvenilir Para Transferi Yöntemlerini Kullanın

Günümüzde elden para ile alışveriş hem güvensiz hem de pratiklikten uzak kabul edilmektedir. Elden nakit alışverişi sırasında sahte para almak vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Artık işlemleri kayıt altına alan ve şüpheli durumlarda geriye dönük bilgi alınabilmesini kolaylaştıran dijital bankacılık üzerinden para transferi gibi teknolojilere sahibiz. Ev satarken sorun yaşamamak için dijital ödeme yöntemlerine güvenebilirsiniz.

 

Evinizin Değerini Belirlerken Gerçekçi Olun

İlan sahibi olarak evinizin satış bedeli konusunda gerçekçi olmaya özen gösterin. Gerçek değerinin üzerinde fiyat belirlenen evlerin satılma olasılığı daha düşüktür. Alıcı tarafta özel bir durum olmadıkça (eve karşı yoğun istek ya da manevi durumlardan ötürü) hiç kimse ederinin daha üzerinde bir bedelle ev satın almak istemeyecektir.

 

Potansiyel Müşterilerinizle Temas Kurun

Potansiyel müşterilerle iletişim kurmak ve evinizi hızlıca satmak için en ideal yöntem, profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktır. İşinde uzman bir gayrimenkul danışmanı sizi yüzlerce hatta binlerce potansiyel alıcı ile buluşturabilir. Evinizle ilgilenen alıcılarla görüşürken eğer varsa evin problemlerinden de bahsedin. Sonradan ortaya çıkan durumlar, aleyhinize olabilir. Bu noktada en iyi yöntem, evin tüm problemlerini çözdükten sonra satışa sunmaktır.

 

Evinizle Alakalı Tüm Bilgilerde Açık Olun

Ev satmak için belki de en önemli nokta, ev hakkında detaylı bilgi vermek ve açık olmaktır. Eviniz hakkında ne kadar fazla bilgi varsa potansiyel alıcı sayınız o kadar çoğalır.

 

Evinizin Geçmişe Yönelik Borçlarını İnceleyin

Evinize ait eski emlak vergisi borçları bulunuyorsa satış esnasında problemler çıkabilir. Bu nedenle evinizin geçmişe yönelik borçlarını inceleyip varsa satıştan önce hepsini ödemelisiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak