Bizi Arayın

Ev Satışından Önce Hangi Tadilatlar Yapılmalı?

Evinizin değerini yükseltip hızlı bir şekilde satmak için tadilat yapmayı düşünebilirsiniz. Komple ev tadilatı masraflı olabilir, ama son aşamada kârlıdır. Çünkü satış sürecinde daha çok potansiyel alıcının dikkatini çekebilirsiniz.

 

Ev satın almak isteyenler, yeni evlerle ya da içi yenilenmiş evlerle daha çok ilgilenmektedir.

 

Satış Öncesi Ev Tadilatı Hakkında Bilgiler

Ev tadilatı için öncelikle bütçe planlaması yapmak gerekmektedir. Bütçe planlaması yaptıktan sonra banyo ve mutfak tadilatı başta olmak üzere duvar, zemin, tavan ve pencere gibi bölümleri kapsayan bir program hazırlayabilirsiniz.

 

Daire, onarım sonrasında yepyeni bir görünüme kavuşacaktır. Böylece evin satılma potansiyeli artacaktır. Hızlı ev satma yolları için ayrıca ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Tadilat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Ev onarımına başlamadan önce bazı noktalara dikkat etmek önemlidir:

 

  • Ev onarımı yaptırmadan önce birçok yerden fiyat alınmalıdır. Onarımı yaptıracağınız kişi ya da kurum hakkında referanslara başvurabilirsiniz.
  • Onarım süresince hava şartlarının iyi olması önemli bir ayrıntıdır. Başlamadan önce 10 günlük hava tahmini raporlarına bakmanızı tavsiye ederiz.
  • Tadilata başlamadan önce tüm masrafları hesaplamak gerekir. Ayrıca bu süreçte beklenmeyen masraflar da çıkabilmektedir. Tadilatın yarım kalmaması için bütçeyi önceden ayarlamanız önemlidir.

 

Tadilat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde tadilat yapmayı düşünüyorsanız adım adım ilerleyen bir planla hareket etmeniz gerekmektedir.

 

Mutfak ve Banyo

Evinizi görmeye gelen alıcıların ilk dikkat edeceği yerler, banyo ve mutfak olacaktır. Onarım yaptırmayı düşünüyorsanız önceliği bu iki bölüme verebilirsiniz.

 

Mutfak dolapları ve mutfak tezgahı ne kadar yeni ve temiz görünürse evinizin albenisi o kadar artacaktır. Mutfakta ya da banyoda rutubet alan herhangi bir bölüm varsa rutubet sorununu çözmeden boya badana yapmayın. Mutfakta ayrıca yiyecek kırıntıları nedeni ile böcekler görülebilir. Bunun için tadilattan önce kapsamlı bir temizlik yapın.

 

Banyo tadilatında banyo dolabı, duş alanı ve lavabo kısmı ön plana çıkarılmalıdır. Gerekiyorsa banyo dolaplarını değiştirin, musluklar kireçlenmişse yenileyin ve gider borularını temizletin. Ayrıca varsa kırık fayansları yenileyin ve fayans aralarını derz kalemi ile tekrar doldurun.

 

Mutfak ve banyo tadilatında özellikle tesisat sistemlerinde yapılacak tadilatlar için işinin ehli insanlara güvenmek gerekir. Yeterince bilgili değilseniz bu tadilatları kendiniz yapmaya çalışmayın ve işin uzmanlarından yardım alın.

 

Duvarlar

Evinizi görmeye gelecek alıcıların ilk dikkat ettiği şeylerden biri de duvarların durumudur. Boyası eskimiş, solmuş ya da çatlamış duvarlar, alıcıları memnun etmeyecektir. Ayrıca eve badana boya yaparken aşırılıklardan kaçınıp sade ve birbirleriyle uyumlu renkleri tercih edin. Böylece evi satma ihtimalinizi arttırırsınız.

 

Zemin ve Tavanlar

Eskimiş ve yıpranmış zeminler evin değerini ve satılma potansiyelini düşürmektedir. Günümüzde zemini yenilemek için birçok farklı çözüm bulunur. Bütçenize ve eve uygun seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

 

Tavanlar, özellikle çatı katlarında rutubet benzeri durumlardan çok etkilenmektedir. Tavanda görülen lekeler, çatlaklar ve boya yıpranmaları, evinizin değerini düşürebilir ve potansiyel alıcıların karar verme sürecine negatif etki edebilir. Tavanlarda var olan rutubet sorunlarını giderdikten sonra tekrar boyayabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak