Bizi Arayın

Evi Satarken Sizi Bekleyen Süreçler Neler?

Ev satma aşamasında bazı sözleşmelerin imzalanması ve tapu dairesindeki işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca konut satışı, bazı masrafları da beraberinde getirmektedir. Satış işlemi tamamlanana kadar yaşanacak süreçler şunlardır:

 

Ekspertiz Çalışması

Ev satarken izlenecek yol, ekspertiz çalışması ile başlamaktadır. Evinizin gerçek değerini belirlemek için bir uzman ile anlaşıp analizler doğrultusunda evinizin gerçek değerini belirleyebilirsiniz. Böylece profesyonel desteğin ardından evinizi satışa çıkarırsınız.

 

Fotoğraf Çekimi ve İlan Hazırlama Süreci

Evin fiyatını belirledikten sonra ikinci aşama, ev ile ilgili ilan hazırlamaktır.

Evinizi çekici kılmak için fotoğraf çekimi konusunda profesyonel düşünmelisiniz. Fotoğrafları aydınlık bir zamanda ve detaylı şekilde çekmeli ve evinizin temiz göründüğünden emin olmalısınız. Bunun için bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

 

Kapora Sözleşmesi

Kapora anlaşması, ev sahibinin alıcıdan güvence olarak aldığı parayı belgeler ve olası anlaşmazlıkları engeller.

Böylece alıcı, evi satın almaktan vazgeçerse kapora konusunda herhangi bir talepte bulunamaz.

 

Gayrimenkul Danışmanı Sözleşmesi

Gayrimenkul satış sürecini gayrimenkul danışmanı aracılığı ile yapacaksanız alıcı ve gayrimenkul ile aranızda bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Sözleşmenin üzerinde alıcı, satıcı ve gayrimenkul danışmanı kimlik bilgileri, evin satış bedeli, hizmet bedeli ve evin tam adresi gibi detaylar yer almaktadır.

 

Ev Satış Sözleşmesi

Evinizi aracısız satıyorsanız alıcı ile imzalayacağınız bir ev satış sözleşmesi hazırlamanız gerekmektedir. Konut satış sözleşmesinde alıcı ve satıcının kimlik bilgileri, satış bedeli, satış tarihi, mülkün özellikleri ve adres gibi detaylar yer alır.

 

Emlak Vergisi ve Rayiç Bedeli

Ev satış sürecinde evin vergi borcunun bulunmaması önemli bir konudur. Bu noktada geçmiş yıllardaki borçlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca evin satışının yapıldığı yıl için geçerli olan emlak vergisi de ödenmelidir.

 

Satış bedelinin rayiç bedelden düşük gösterilmesi sonucunda devlet tarafından para cezası gibi yaptırımlar uygulanabilir.

 

Tapu Devri

Tüm konularda alıcı ile anlaştıktan sonra son işlem tapu devridir Bunun için gerekli belgelere sahip olmanız ve tapu dairesinden randevu almanız gerekmektedir. Evrakları tamamladıktan sonra işlem çoğunlukla bir gün içinde tamamlanır.

Compare listings

Karşılaştırmak