Bizi Arayın

İş Yeri Kiralarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genellikle uzun süreliğine kiralanması planlandığı için iş yeri kiralama kararının özenle verilmesinde fayda vardır. İş yeri kiralarken birkaç noktaya dikkat edilerek isabetli bir karar verilebilir. İşte iş yeri kiralarken dikkat edilmesi gerekenler:

 

İşinize Uygun Bir Muhit Seçin

Çalışma alanına göre bir lokasyon seçmek, işin devamlılığı açısından önem taşır. Aynı sektördeki firmaların bulunduğu bir konum seçilmesinde fayda vardır. Böylece benzer hizmet ya da ürüne ihtiyaç duyan müşterilere daha kolay ulaşılabilir. Lokasyona karar verirken tedarik ve ulaşım noktalarına yakınlık da göz önünde bulundurulabilir.

 

Kira Sözleşmesine Dikkat Edin

Kira sözleşmesinde kira bedeli, kiralamanın başlangıcı ve hangi demirbaşlarla birlikte kiracıya teslim edildiği gibi maddeler yer alır. İş yeri kira sözleşmesi imzalanmadan önce kira artış oranı, kiralama müddeti gibi kiracının sorumluluklarını belirten maddelere dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayrıca iş yerini yeni bir kişi satın aldığı zaman kullanma ihtiyacı doğarsa kira sözleşmesini feshedebilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için tapuya şerh düşülebilir. Böylece iş yeri kiracısı sözleşmede belirtilen süreye kadar gayrimenkulü tahliye etmek zorunda kalmaz. İş yeri kira sözleşmesini noter huzurunda imzalamak daha sonra ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde kolaylık sağlayabilir.

 

Masrafları Öğrenin

Kiralamadan önce yapılması gereken tadilatların ne olduğu ve masrafları kimin ödeyeceği konusunda gayrimenkul sahibi ile anlaşılabilir. İş yerinin aidatı ve ortak kullanımlı ofis ise diğer giderlerin ne olduğu hakkında bilgi alınabilir. İş yeri kiralarının bankaya yatırılma zorunluluğu vardır. Kiranın yatırılacağı tarihin ve banka hesap bilgilerinin de sözleşmeye eklenerek ileride herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

 

Çevresel Şartları Değerlendirin

İş yerinin sahip olduğu çevresel imkanlar da kiralama kararında belirleyici olmaktadır. Faaliyet gösterilen iş sahasına göre ihtiyaç duyulabilecek otopark, depolama alanı ya da güvenlik gibi imkanların varlığı da değerlendirilmelidir. İş yeri içerisindeki toplantı odası, mutfak ya da ortak kullanım alanı gibi yerlerin yeterliliğine de dikkat edilebilir.

Compare listings

Karşılaştırmak